Katowice Brynów

Ciekawe artykuły
Niespodzianki, ciekawostki i inspirujące treści, które poszerzą horyzonty lub podpowiedzą w codziennych sytuacjach.
Moda, wystrój wnętrz, zdrowie, kultura i sztuka oraz inne dziedziny.
Wszystko w odniesieniu do naszej przestrzeni

Podłogi Laminowane - czym są?

Wybierając wykończenie podłogi naszego domu, często decydujemy się na wybór paneli. Jednym z najczęściej wybieranych materiałów są laminowane, które w dużym stopniu imitują drewno, a na dodatek są od niego tańsze. Producenci na rynku, oferują nam do wyboru mnóstwo wzorów i kolorów, więc na pewno znajdziemy coś dla siebie. Jak zatem zbudowane są panele laminowane oraz jak o nie prawidłowo dbać, aby mogły nam służyć przez wiele lat, bez konieczności ich szybkiej wymiany?

Czym są podłogi laminowane?

Budowa paneli podłogowych laminowanych

Panele laminowane to nic innego jak wykończenie podłogi w naszym domu, które w dużym stopniu imitują drewno. Standardowy panel, który poddaje się procesowi laminacji (stąd też jego nazwa), składa się z 4 warstw:

  • Warstwa przeciwprężna – warstwa znajdująca się na samym dole, która w szczególności odpowiada za stabilność całej podłogi, jak i kształtu każdego pojedynczego panelu. 
  • Rdzeń paneli – jest to warstwa wewnętrzna, która wykonana jest z płyty HDF, wytwarzana ze sprasowanych włókien drzewnych. 
  • Dekor – warstwa dekoracyjna, znajdująca się nad warstwą środkową. Występuje najczęściej jako papier, na którym drukuje się różnego rodzaju wzoru od dawna i kamienia po marmur i beton dekoracyjny.
  • Laminat – warstwa znajdująca się na samej górze, której zadaniem jest ochrona dekoracyjnego wzoru. Grubość tej warstwy odpowiadać będzie za trwałość całej naszej podłogi. 

Podczas wyboru paneli laminowanych powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd, ale także na klasę ścieralności, klasę użytkową, jak również i na ich grubość. 

Rodzaje paneli podłogowych laminowanych

Panele podłogowe laminowane podzielić możemy na kilka istotnych parametrów. Pierwszym z nim jest zdecydowanie ich grubość. Wśród wszystkich dostępnych wymiarów, najczęściej decydujemy się na panele o grubości 8 mm. Na rynku dostępne są także 14 mm, 12 mm, 10 mm, 7 mm, oraz 6 mm. Kolejnym aspektem, na który możemy podzielić panele laminowane, jest ich klasa ścieralności. Producenci aktualnie mają do zaproponowania 6 różnych klas: AC1, AC2, AC3, AC4, AC5, AC6. Wśród nich, najczęściej spotkać się możemy z panelami o średniej klasie ścieralności posiadającej oznaczenie minimum AC3. Dlatego też warto zainwestować w te wyższe oznaczenia posiadające znak AC4, jeśli chcemy mieć pewność, że nasze często użytkowane podłogi będą spełniać swoje właściwości. 

Szeroka oferta paneli laminowanych dostępna jest w https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/panele-podlogowe-laminowane-i-winylowe/panele-podlogowe-laminowane

Pielęgnacja paneli podłogowych laminowanych

Panele laminowane należą do tych najbardziej czystych i higienicznych, dlatego też taka podłoga nie wymaga zbyt dużego nakładu konserwacji oraz czyszczenia. Warto jednak pamiętać, aby nie używać do jej mycia zbyt dużej ilości wody. W tym przypadku idealnie sprawdzi się mop parowy lub klasyczny. Wybierając środki do czyszczenia paneli, wybierzmy te niezawierające amoniaku, a przy tym mające w składzie składniki antystatyczne. Do pielęgnacji paneli laminowanych możemy także użyć wody z octem. Pamiętajmy przy tym, aby podczas sprzątania korzystać z miękkich ściereczek i końcówek od mopa. Przed myciem podłogi warto również odkurzyć powierzchnię. 

Fotografie i widokówki dzielnicy Brynów

Zobacz atrakcyjne tereny zielone w Katowicach
Poznaj atuty Brynowa i Miasta Katowice

Katowice Brynów - Informacje

Basen Brynów

Pogoda Katowice

Aktualności

Otoczenie i krajobraz

Inwestycje

Gastronomia

Handel

Oświata

Komunikacja

Historia

Sport i rekreacja

Basen otwarty Rolna

Szczegółowe menu